Stirling and district AFA results and fixtures

A HAT-TRICK from Scott saw Bluebell clinch the Premier Division title against Camelon Thistle in front of a healthy crowd at Victoria Park on Saturday.

Elsewhere Braehead collected the First Division Championship before consigning Stirling Thistle to relegation with a 6-1 victory.

Friday evening sees the final of the JF Colley Cup at Dunipace Juniors between KMW and Riverside with a 6.45pm kick off.

Stirling and District AFA

RESULTS

Monday, May 7: JF Colley Trophy Semi Finals – KMW 7, Callander Th 0; Riverside 3, Camelon Th 2 (AET). David McKinnon 2nd round – Braehead 6, Dunipace Th 2; Denny 1, Condorrat Club 5; Camelon Albion 2, Zetland 2 (4-5Pen); Tillicoultry scr w/o Caldercruix; Stenhousemuir 3, Greenhill 2; Kincardine 5, Dunblane 3; Bluebell 5, Loganlea Utd 2; Sunnyside 2, Slamannan 2 (3-5Pen). Premier Div – Bonnybridge YFP 1, Carronshore 3.

Wednesday, May 9: Premier Div – KMW 4, Camelon Th 6. 1st Div – Zetland 0, Camelon Albion 1. 2nd Div – Condorrat 3, Greenhill 0. 3rd Div – Glenvale 4, Kincardine 1. David McKinnon 2nd rd – Peppe’s Alloa 1, Independent 2; Bonnybridge YFP 4, Gormac Th 0.

Saturday, May 12: Premier Div – Bluebell 3, Camelon Th 0 (Bluebell win title). 1st Div – Slamannan 0, Camelon Albion 3; Redbrae 7, Tullibody Community 3; Stirling Th 1, Braehead 6. 2nd Div – Condorrat 0, Bo’ness Utd 2; Tillicoultry 2, Greenhill 2. 3rd Div – Glenvale 1, Callander Th 2. David McKinnon Memorial 3rd rd – Riverside 0, Bonnybridge YFP 5; Caldercruix 0, Condorrat Club; AFC Milton 5, Bannockburn 2; Zetland 1 Independent 5.

Fixtures

Monday, May 14: Mathieson Trophy Semi Final – Sauchie Jnrs 6.45pm ko Carronshore v Condorrat Club. David McKinnon 3rd Round – Stenhousemuir v Milton, Slamannan v Kincardine, Bluebell v Camelon Th.

Wednesday, May 16: Premier Div – Carronshore v Dunipace Th; 1st Div – Tullibody Community v Zetland. David McKinnon Memorial 3rd rd – Bonnybridge v AFC Milton, Slamannan/Kincardine v Stenhousemuir/Milton, Condorrat Club v Bluebell/Camelon Th.

Friday, May 18: JF Colley Trophy Final at Dunipace Jnrs 6.45pm kick off

KMW v Riverside.

Saturday, May 19: Premier Div – Carronshore v Stenhousemuir. 1st Div – AFC Milton v Redbrae. 2nd Div – Drumpellier Th v Gormac Th, Riverside v Bo’ness Utd, Bannockburn v Tillicoultry, Condorrat v Milton FC. 3rd Div – Callander Th v Denny Th, Forth Th v Sunnyside, Peppe’s Alloa v Independent FC.

Monday, May 21: David Mckinnon 3rd round – Braehead v Carronshore.

Wednesday, May 23: David McKinnon 4th round – Independent v Braehead or Carronshore.